پروپوزال روش تحقیق

چه پروپوزال هایی می توانند برای آماده کرده تکلیف روش تحقیق مفید باشند ؟

 

موقعی که تکلیف خاصی از یکی از دروس کارشناسی ارشد و یا دکتری به دانشجویان داده می شود هر فردی بنا به توانایی کارهای پژوهشی می تواند آن را در مدت زمان معین آماده کند. برای درسی مانند روش تحقیق معمولا پروپوزال خواسته می شود و با توجه به رشته تحصیلی می تواند مدیریت، حسابداری، حقوق، کامپیوتر و یا روانشناسی باشد. از همان ابتدای کار خیلی ها به فکر دانلود از سایت های پروپوزال آماده می افتند و برخی هم نوشتن و تکمیل فرم خام را ارجح می دانند اما هر چه که باید پر کردن فرم طرح پیشنهادیه نیاز به برخی تجربه ها و مطالعه از اصول اولیه و پیشرفته روش تحقیق دارد.  در ادامه این نوشتار چند نکته را برای هر دو گروه یادآور می شویم:

گروه اول : دانلود پروپوزال آماده

اگر طرح پیشنهادی خود را به صورت آماده از سایت های معتبر مانند آسان داک دانلود می کنید حتما مطالعه آن مد نظرتان باشد، چرا که تسلط بر کار می تواند یک قدم مهم برای استاد آن درس باشد. معمولا دانشجویانی که بر تکلیف انجام شده مسلط هستند می توانند کارایی بهتری را داشته باشند و آنهایی که فقط خرید انجام می دهند و هیچ مطالعه ای در کار نیست کمی احساس ضعف دارند و ممکن است نتوانند به سوالات استاد پاسخ دهند. همه این ها در صورتی است که شما به سایت مربوطه اعتماد کامل داشته و طرح های پیشنهادی که دانلود می کنید نمونه های عالی باشند و در سطح ارشد و دکتری بتوانند حرفی برای گفتن داشته باشند. سعی کنید تا می توانید از نمونه های رایگان پروپوزال فاصله بگیرید چون معمولا از محتوای خوبی برخوردار نیستند.

گروه دوم : تکمیل کردن فرم خام طرح پیشنهادی برای روش تحقیق

از طرفی اگر خودتان می خواهید فرم خام پروپوزال دانشگاهتان را تکمیل کنید باز هم می توانید از چند نمونه آماده پر شده برای کسب تجربه جهت بخش های مختلف آن کمک بگیرید تا کیفیت بهتری از کار را تحویل بدهید. این کار ضمنا می تواند نکات جدیدی هم به شما از کارهای پژوهشی بیاموزد تا در آینده و در پروژه اصلی خودتان مورد استفاده قرار گیرد. هر بخش از کار پروپوزال می توانند از نمونه دانلود شده غیررایگان کمک گرفته شود و بدین ترتیب فرم پروپوزال تکمیل گردد. برای گرایش های رشته مدیریت مانند مدیریت بازرگانی، بحران، منابع انسانی، هتلداری، دولتی و صنعتی خیلی از موارد می تواند در گرایش های دیگر هم مورد استفاده قرار گیرد. مثلا روش تحقیق در رشته دی بی ای (DBA) می تواند برای رشته مدیریت مالی هم مورد استفاده قرار گیرد.

اینها برخی نکات در مورد آماده کردن پروپوزال تکلیفی درس روش تحقیق در کارشناسی ارشد و دکتری بود که دانشجویان با رعایت برخی نکات ساده می توانند این درس را با نمره بسیار خوب پشت سر بگذارند.